İç Cephe Mantolama Ya Da Içeriden Mantolama Ile Isı Yalıtımı Sağlamak

Temel olarak dış duvarların izolasyonunu yanında iç cephe mantolama yapmanın da mümkün olduğu durumlar vardır. Bu tip bir içeriden mantolama yapılırken binanın bütünü düşünüldüğünde içeriden ısı yalıtımı yapmanın sadece odalardan ibaret olmadığı görülecektir.

Piyasada çok çeşitli içeriden ısı yalıtımı malzemeleri mevcuttur:

Mineral yün, genişletilmiş polistiren, paneller, asfalt çatı ile kaplanmış genişletilmiş polistirenk, poliüretan köpük, ekstrüde polistiren, mineral yalıtım malzemelerin, selüloz lifler bu malzemelerin en başında gelmektedir.

İç Cephe Mantolama Ya Da Içeriden Mantolama Ile Isı Yalıtımı Sağlamak

İçeriden odalara mantolama yaparken binanın bazı kat özelliklerini dikkate almak gereklidir. Giriş katta oturan birinin alt katı kömürlük veya boş alan olabileceği gibi, üst katta oturan birinin tavanının çatı katı olabilecektir.

Odalara İçeriden Mantolama Yapmak

Mineral yün ve genişletilmiş polistiren bazlı yöntem, düşük maliyeti, iyi dayanıklılığı ve basit kurulumu sayesinde, en çok iç duvarları izole etmek için kullanılır. Tuğla, gazbeton ve beton monolitik veya prefabrike duvarlardan yapılmış duvarları izole etmek için iyi bir tercih olmaktadır Bu yöntemin bir başka uygun özelliği, duvarların sıvalı ya da bitmemiş olmasıdır.

Odalara içeriden yapılan yalıtım, yalıtım malzemesinin tutkal ve montaj pimleri ile duvarın iç yüzeyine tutturulmasına dayanır, bunu bir takviye ağ ile ince bir harç tabakası ile kaplar ve bir sıva tabakası ile bitirir. İkinci bir yöntem yalıtım malzemesinin üzerine kartopiyer malzeme ile kaplamak, alçı ile tamamlamaktır. Temel yalıtım elemanları mineral yün ve genleşmiş polistirendir. Evin içi, parapet veya dirsek duvarlarının üst kenarlarına kadar tamamen yalıtılmalıdır. Yalıtımda süpürgelikler de unutulmamalıdır. Çerçevenin içinde ve çevresinde donmayı ve küf oluşumunu önlemek için pencere açıklıklarının dış yüzeyini yalıtmak çok önemlidir.

Tavanlar

Tavan arası ve yaşam alanı arasındaki iki yerleşim katı arasındaki tavanlar, en çok akustik gereksinimler ve yangın güvenliği nedeniyle içeriden tavan yalıtımı yapılarak korunmaktadır. Bu durumda mineral yün ses yalıtımı sağlar, yangının yayılmasını yavaşlatır. Ayrıca içeriden tavan yalıtımı yapmak odalardan ısı kaybını azaltır.

Temeller

Binanın zeminle temas eden elemanlarını yalıtmanın en etkili yolu, çevre yalıtımını kullanmaktır. Yer ile doğrudan temas halinde olan bina bölmeleri için kullanılan termal köprülerden bağımsız, kesintisiz bir iç ve dış yalıtım sağlayacaktır.

Isı yalıtımının bodrum duvarların iç yüzeylerine monte edilmesi, duvarlara temas eden soğuğu önler ve binanın içinde nemlenmenin önüne geçer. Çevresel yalıtımın rolü sadece ısı kaybını azaltmak değil, aynı zamanda dış nem ve su hasarına karşı korumaktır.

Zemin Kat

Isı yalıtım standartlarını karşılamak için zemin kat, katmanlı bir yapı olarak yapılmalıdır: döşeme, alt katman, duvarlar ve taban birlikte yalıtım malzemesi ile kaplanmalıdır. Zemin kat hem bodrum veya kömürlük üstü veya doğrudan toprak katman üzerinde olacağından diğer katlardaki odalarda yapılacak iç yalıtımdan biraz daha farklı gereksinimleri olacaktır. Zeminin de içten taban yatılım malzemeleri ile döşenmesi gerekir. Sadece içten duvar yalıtımı yapmak zemin katlar için eksik bir yöntem olacaktır.

Bir sonraki makalemiz olan Tavanınızı Kaplayın Yapın, Isı Yalıtım Sağlayın başlıklı konuda yalıtımlı tavan kaplama, ısı yalıtımlı kaplama, tavan ısı yalıtımı, banyo tavan yalıtımı hakkında bilgiler verilmektedir. Dilerseniz bu makalemizide inceleyebilirsiniz.

556 İnceleme 0 Yorum 3.5 - 1/5 Pdf Dökümanı

Bu Makale İle Alakalı Ürünler


Görüş ve Öneri Bildirin, Yorum Yapın
Fotoğraf
 
Gönderileriniz; editörler tarafından incelenip, onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.