Tavan Kaplama Uygulaması ve Hatalı Uygulama Şekli

Tavan kaplama uygulaması yapılırken dikkat edilmesi gerekenler ve tavan kaplama uygulama hataları hakkında bilgiler verilmiştir.

Tavan Kaplama Uygulaması Ve Hataları

Strafor tavan kaplama plakasının doğru ve yanlış uygulamasını aşağıda ayrı ayrı anlatacağız. İlk olarak en doğru şekilde eps tavan kaplama plakası nasıl uygulanır, bu adımdan başlayalım;

Doğru: Strafor Tavan Kaplama Uygulaması

Uygulama yapılacak yüzey hazır hale getirilir. Yüzeyde boya, kireç ya da kabarmış bir bölge var ise bu alanlar çenterme denilen metodla düzeltilir. Kabarmış bölgeler spatula yardımı ile kazınır ve yüzeyde toz terreciklerinin temizlenmesi sağlanır. Hks akrilik mastik, malzemenin üzerine fazla kenarlara gitmeden küçük toplar halinde uygulanır.

Tavan kaplama uygulama aşaması 1 Tavan kaplama uygulama aşaması 2 Tavan kaplama uygulama aşaması 3

Yapıştırıcıyı dışarı taşırmadan kapı girişinin karşısındaki köşeden başlanır. Bu uygulamanın sebebi ise, ölçüye bağlı olarak kullanılacak parça malzemenin göze batmaması içindir. Malzemenin üzerine fazla baskı yapılmadan hafifçe bastırılarak sağa ve sola oynatılarak uygulama yapılır. Sürülen yapıştırıcının zemine yayılması sağlanır.

Tavan kaplama uygulama aşaması 4 Tavan kaplama uygulama aşaması 5 Tavan kaplama uygulama aşaması 6

İki malzeme arasına dolgu yapılmamalı, taşan yapıştırıcı derz olarak kullanılmalıdır. Tavan eğriliği dikkate alınmalı, yapıştırıcı ile dolgu yapılarak baskısı ile kendi içinde çözümü sağlanmalıdır.

Tavan kaplama uygulama aşaması 7 Tavan kaplama uygulama aşaması 8 Tavan kaplama uygulama aşaması 9

Tavan kaplama uygulaması tek bir köşeden başlanıp, sistematik bir şekilde devam ettirilmelidir.

Tavan kaplama uygulama aşaması 10 Tavan kaplama uygulama aşaması 11

Yanlış: Strafor Tavan Kaplama Alçı İle Uygulama

Tavan kısmına fayans tarağı dediğimiz malzeme ile alçı sürülerek, tavan kaplama plakası uygulanmaya çalışılmıştır. Bu uygulamanın yanlışı; alçı yapıştırıcı bir malzeme olmadığı için kısa sürede alçı ve plaka arasında çatlamalar, boşluklar, sökülmeler ve dökülmeler meydana gelmektedir. Çoğu uygulamada tavandan ürünlerin düşmesi bu sebepledir ki; "tavan kaplama sürekli düşüyor, öyle ise tavan kaplama yaptırmak sağlıklı değil" algısı oluşmaya başlayabilir. Türkiye başta olmak üzere çoğu avrupa ülkelerine iç ve dış dekor üretimi ve sevkiyatı yapan firma nasıl olurda bu durumu riske atar? Tabiki ürünün yanında ar-ge çalışmaları ve testleri yapılarak toz ve mastik yapıştırıcı malzemesini de üretmek, zorunluluk halindedir.

Alçı ile yanlış tavan kaplama uygulaması 1 Alçı ile yanlış tavan kaplama uygulaması 2 Alçı ile yanlış tavan kaplama uygulaması 3

Uygulama yapıldıktan sonra kaplamaların birleşim yerlerinden alçı taşacaktır. Bu taşan alçı sünger yardımı ile temizleniyor. Bu temizleme işlemi ilk etapda temiz bir yüzey oluşturmak için yapılır. Fakat alçı kuruduğu zaman, tavan kaplama plakası ve alçı arasındaki renkte ton farkı belli olur. Bu renkteki ton farkını kapatmak için tekrar beyaz tavan boyası ile boyamak gereklidir. Tavan kaplama malzemesinin uygulamasından sonra boyamaya gerek yoktur. Geçen zaman içinde kullanım şekline bağlı olarak beyaz tavan boyası ile boyamak gerekebilir.

Alçı ile yanlış tavan kaplama uygulaması 4 Alçı ile yanlış tavan kaplama uygulaması 5

Son olarak içinde yapıştırıcı madde olmayan alçı ile yapılan tavan kaplama ve kaplamanın düşmesi ile boşa giden masraf! Her ürünün uygulama şekli olduğu gibi tavan kaplama plakasınında uygulama şekli vardır. Dış cephelerde tutkallı toz yapıştırıcı kullanılır. Mermer yapıştırmak için ha keza kendine has özel yapıştırıcı ürünler kullanılır. Fakat tavan kaplama yapıştırmak için, ortalama maliyeti 10-15TL olan bir torba alçı ile bir odanın tavanı yapıştırılmaya çalışılıyor.

Temiz ve masrafsız bir ürün, uygulama ya da dekor istiyorsanız, maliyetten kaçmamanız ve ürünü alırken tatbikini de araştırmanızı tavsiye ediyoruz.

Bir sonraki makalemiz olan Tavan Kaplama Ve Stropiyer Alçı Ile Yapışır Mı? başlıklı konuda köpük alçı ile yapışır mı, alçı ile tavan kaplama, saten alçı ile stropiyer, saten alçı ile strafor hakkında bilgiler verilmektedir. Dilerseniz bu makalemizide inceleyebilirsiniz.

14.02.2017(Güncelleme)
3887
2
5 - 1/5

Bu Makale İle Alakalı Ürünler


Görüş ve Öneri Bildirin, Yorum Yapın
Fotoğraf
 
Gönderileriniz; hakaret, kötü söz ve yasa dışı söylemler olmamalıdır. Aksi halde sistem, otomatik olarak silecektir.
Atilla ÇETİN
Atilla ÇETİN
20 Ocak 2018

Bizim evin iç kısmından tavana ısı yalıtımı yapmak istiyorum fakat ev sobalı, soba borusunun ısısı strafor tavan kaplama malzemesine zarar verirmi.

Müşteri Temsilcisi
Müşteri Temsilcisi
28 Ocak 2018

sayın atilla çetin ; tavan kaplama nın olduğu bölge ile soba borusu 60 cm olmalıdır. ve borunun geldiği bölgeye tavan boyası yaparsanız hallolur.

 

Deniz Sinan Savaş
Deniz Sinan Savaş
31 Temmuz 2017

Merhaba iyi çalışmalar dilerim.. Banyo tavanın için kaplama almak istiyorum.. Banyonun kısa kenarı 2.30 uzun kenarı ise 2.90 bi kac yeri ince kolondan dolayı köşeli yani tam düz bir tavan değil..Ben kaplama modelini beğendim bu ölçülerde bir banyo için ne kadar kaplama almalıyım ve bunu yapıştırmak için ne kadar yapistiriciya ihtiyacım var.. birde kaplamanın kenarlarına ince cercevelerden almak istiyorum kac metre almalıyım.. teşekkürler

Müşteri Temsilcisi
Müşteri Temsilcisi
01 Ağustos 2017

sayın deniz sinan savaş ;

7m² tavan kaplama almanız gerekir. kenarlar için ise 11-12metre yeterli gelecektir. tavan kaplama için 2 adet yapıştırıcı ve kenar çıtalar için 2 adet olmak üzere 4 adet mastik yeterli gelecektir.