Tavan Kaplama Kaç Çeşittir Ve Farkları Nelerdir?

Tavan Kaplama Kaç Çeşit Ve Farkları Nelerdir?

Öncelikle tavan kaplama nedir buna değinelim. Tavan kaplama bilindiği üzere eps köpük malzemeden üretilmiş, buharla şişirilen, yıllardır çok çeşitli alanlarda kullanılmış ve petrolden üretilen malzemelerdir.

Dış cephelerde de kullanılan bu malzeme, aynı hammadde ile iç cephelerde de kullanılmaya başlandı. Tabi dış cephelerde kullanıldığı gibi ebat olarak büyük ve düz bir plaka halinde değil, biraz daha ince, zarif ve desenli olarak kalıplarda ya da baskı ile üretilmiş olup, iç mekan dekorlarında müşteriye sunulmuş oldu.

Tavan kaplamalar enjeksiyonlu ve pres baskı olarak 2 grupta toplanmasına rağmen, asma tavan olarak da üretilen 3'üncü bir çeşidi daha vardır. Enjeksiyonlu tavan kaplamalar 13mm olup 50x50cm ölçülerinde, press baskılı tavan kaplama 8mm olup 50x50cm ölçülerinde ve asma tavanlar ise 20mm olup 60x60cm ölçülerindedir.

Peki bu 3 grupta toplanan tavan kaplamaların farkları nelerdir?

Enjeksiyonlu olan kaplamalar kalıplarda sıkıştırılarak üretilir ve gözenekleri daha sık ve prüzsüz bir yüzeye sahiptir. Pres baskılı kaplamalar ise düz olarak üretilir ve daha sonradan baskıya verilir. Sıcak olan baskı plakayı belirli oranda eriterek şekil verir. Pres baskılı kaplamalar nem ve rutubet yalıtımı özelliğine sahiptir. Fakat enjeksiyonlu kaplamalar ve asma tavan kaplamalar ise nem ve rutubet yalıtımının yanı sıra ısı yalıtımı özelliğide taşımaktadır.

Çatı katında ya da dubleks evlerde oturanlar hep tavandan gelen soğuk ile sıkıntı yaşamakta ve ısınmak için tabir yerinde ise cep yakan faturalar ile mücadele etmektedir. Tavan kaplama yaptıran müşterilerimiz yorumlarında hep tavan kaplamanın faydasını gördük fakat yanlış uygulama yapıldığı için kaplamalar tavandan düşmeye başladı. Doğru uygulama ile yeniden yaptırmak istiyoruz, çok faydasını gördük diyorlar.

Bu arada önemli bir konuya açıklık getirmeden devam etmek istemiyorum. Tavan kaplamalar kesinlikle alçı ile yapıştırılmaz. Genelde ustalar "ben ustayım, ben bilirim, banamı öğreteceksiniz" kibiri ile düz mantık olarak direk alçıya yöneliyor. Tabi bir torba alçıyı 10-15TL'ye alıp bütün bir evi kaplamanın maliyeti nerede, bir tüp mastiği ortalama 4-5TL alıp 2m² alan kaplamak nerde... Küçük bir alan olsa yine iyi, 100m² bir evin alçı ile uygulama yapıldığını bir düşünün. Kısa bir süre sonra kaplamaların tavandan döküldüğünü ve hepsinin sökülüp tekrar yapılacağınıda düşünün! Uygulama için dökülen 1 milyarın üzerinde paramı canınızı sıkar, yoksa yenilen vereceğiniz paramı? Takdir sizin.

Tavan kaplama plakalarını üreten çok çeşitli firmalar olduğu gibi, kalite olarak da çeşitlilikleri vardır. Bir ürünün fiyatının pahalı olması ya da ucuz olması, o ürünün kaliteli ya da kötü olduğu anlamına gelmez. Genelde büyük marketlerde satılanlar her zaman kalitelidir mantığı ile satın alınır. Ama bilinmesi gereken şey hangi firmanın üretimi olduğudur. İyi araştırılıp doğru karar verilmesi gerekir. Sattığımız ürünler kalitelidir demiyoruz. Müşteri yorumları ve satın alanların tekrar satın alması bir çok şeyi açıklıyor sanırım.

Yaptığımız uygulamalarda ve edindiğimiz tecrübelerde şunu gördük ki; uygulama yaparken kaplamaların köşe noktalarında hep boşluk kalanlar, ışığa tutulduğunda aynı kalınlıkta olup dansite(ürünün sıklığı) olarak düşük olan ürünler ve bir tarafı kalın bir tarafı ince olan kaplamalar ile karşılaştık. Bu ürünler, üreten firmalara göre yukarıda da bahsettiğim gibi kalitedeki farkılıklardır. Diğer firmaları kötülemek için bunu anlatmıyoruz tabiki, piyasadaki arz ve talebe göre üretiliyor.

"Erka Dekor - Vip Tavan Kaplama" olarak amacımız, kaliteli ürünü satmak ve müşterilerden tam not almaktır. Bizimle iletişime geçerek yaptırdığı uygulamadaki sorunları ve akıllarındaki soru işaretlerini çözmek adına sordukları sorulara ilişkin makaleler yayımlamaya devam edeceğiz.

Bir sonraki makalemiz olan Dekorasyonda Tavan Kaplama başlıklı konuda tavan kaplama, tavan dekorasyon, desenli tavan dekorları hakkında bilgiler verilmektedir. Dilerseniz bu makalemizide inceleyebilirsiniz.

7115 İnceleme 6 Yorum 5 - 1/5 Pdf Dökümanı

Bu Makale İle Alakalı Ürünler


Görüş ve Öneri Bildirin, Yorum Yapın
Fotoğraf
 
Gönderileriniz; editörler tarafından incelenip, onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Caner Ersin
Caner Ersin
22 Şubat 2018 - 20:28

Iyi günler. Ben Mersinde yaşıyorum. Evim en üst kat. Tavandan gelen soguk nedeniyle Kışın soğuk oluyor. Bunun icin nasil bir ısı yalıtımı onerirsiniz. 100 yalitim saglayan tavan kaplama urunleriniz hangileridir.Tesekkur ederim

Müşteri Temsilcisi
Müşteri Temsilcisi
28 Şubat 2018 - 11:27

sayın caner ersin;

en üst katta oturuyor iseniz; çatı açık ise 2cm köpük ile içeriden fileli sıva ile mantolama yaptırarak üzerine tavan kaplama ürünlerinden kullanabilirsiniz. tavandan gelen soğuğu net olarak çözmüş olursunuz. çatı kapalı ise sadece tavan kaplama yeter, fakat daha verimli olması açısından yine odaya içeriden mantolama yaptırarak ve üzerine tavan kaplama uygulaması ile ısıyı içeriden muhafaza edebilirsiniz.

Celil ateş
Celil ateş
19 Aralık 2017 - 01:26

Kalorifer ısısından yüksek verim alabilmek için odanın tavanına köpük kaplama yapacağım odam büyük ısıda verimsizlik var. Üç çeşit var demişsiniz eps enjeksiyon vs. Hangisini verimli ısı almak için almalıyım. Bu yonca desenli olan bu iş için uygun mu daha uygunu var mı. Yapıştırıcı için silikon mu daha mukavemetli mastik mi. ilginiz için teşekkür ederim

Müşteri Temsilcisi
Müşteri Temsilcisi
19 Aralık 2017 - 10:33

sayın celil ateş ;

desenli tavan kaplama ürünlerinden seçebilirsiniz. bu ürünler ısı yalıtımı sağlamaktadır. yapıştırıcı olarak yapıştırma esaslı akrilik mastik ya da kendi kova yapıştırıcılarını kullanmanızı öneriyoruz. uygulama yapılacak yer istanbul içi ise, uygulama desteği de talep edebilirsiniz.

ismail çiftçi
ismail çiftçi
16 Kasım 2017 - 14:55

2cm lik ürüneriniz hangileri ?

Müşteri Temsilcisi
Müşteri Temsilcisi
17 Kasım 2017 - 14:34

sayın ismail çiftçi; tavan kaplama modellerimiz 12 çeşite yakındır. 2cm ürünlerimiz yoktur. 12 mm olarak satilmaktadir. yalıtımlı ürünlerdir. dışardaki soğuk havayı içeri almaz, içerdeki sıcak havayıda dışarı çıkarmaz.

 

erdem beyaz
erdem beyaz
01 Temmuz 2017 - 22:09

iyi günler.şanlıurfa da ikamet ediyorum.benim evim son katta.kışın soğuk yaz ise aşırı sıcak.haziran ayında sandalye yardımıyla tavana dokundum sımsıcak.acaba bizi bu tavandan gelen sıcaktan kurtaracak tavana yapılan uygulama var mı?

Müşteri Temsilcisi
Müşteri Temsilcisi
04 Temmuz 2017 - 20:30

sayın erdem beyaz;tavanlara ,çerden taşyünü 4cm uygulama yaptırın daha sonra tavan kaplama yaptırın çok fark edecektir.

 

Faruk Ak
Faruk Ak
12 Aralık 2016 - 13:29

ısı,koku ve nem için tavan kaplama malzemesi varmı saygılar

Müşteri Temsilcisi
Müşteri Temsilcisi
12 Aralık 2016 - 13:38

sayın faruk ak;tavan kaplama malzemesi 3 çeşittir,1 pres baskı tek boyutlu desenli nem rutubet küf yalıtımlı,2 enjeksiyon baskı ve 3 boyutlu ısı yalıtım nem rutubet  küf yalıtımlı, 3 -/2 cm kalınlığında 60x60 ebatlarında nem rutubet küf ısı yalıtım ve ses yalıtımlı malzemelerdir. koku nem yalıtımı için istıyorsanız web sitemizden metre karesi 7 tl olan ürünlerden almanız yeterlidir. adrese teslim kargo  kdv dahil sipariş edebilirsiniz. ürünlerimiz surat kargo ile gelmektedir. saat 10 ve 15 kargosu ile çikar en geç 3 gün içerisinde adresinizde olur.

hayirli günler.