Tavanınızı Kaplayın Yapın, Isı Yalıtım Sağlayın

Tavanınızı Kaplayın Yapın, Isı Yalıtım Sağlayın

Tavanınızı Kaplayın, Isı Yalıtım Sağlayın

Günümüzde İnşaat sektörünün gelişmesiyle binalar artmış ve bu doğrultuda da çeşitlerin sorunların çözümleri için alternatif uygulamalar geliştirilmiştir. Binalar zemin ve duvarlardan olduğu kadar çatılardan da yaklaşık %25 kadar bir ısı kaydının yaşanmasına yol açmaktadır. Bu bağlamda doğru malzemeler ve uygulama yöntemi ile artık tavanlarda da ısı yalıtımı mümkün olmaktadır.

Binalarda yapılmakta olan tavan yalıtımı sayesinde kışın soğuk günlerinde yaşanan ısı kaybı engellendiği gibi yazın da sıcak havaların bina içerisine girişini engelleyerek tavan ısı yalıtımı sağlamaktadır. Bu bağlamda enerji tasarrufu da sağlamış olmaktadır. Binalarda uygulanacak bu tavan yalıtımı sistemleri gerek konfor gerekse kullanım amacı açısından beklentileri karşılar nitelikte olmaktadır.

Tavan Yalıtımı İçin Kaplama

İnsan sağlığı açısından oldukça önemli etkilere sahip olan nem, küf veya rutubetler, daire içinde meydana gelen terlemeler neticesinde oluşmaktadır. Bu olumsuz durumları engellemek adına birçok işlem yapılmasına rağmen maalesef terleme ortadan kaldırılamadığı için nem küf ve rutubetin önüne geçilememektedir. Dolayısıyla ciddi masraflar gerektiren bu uygulamalardan sonuç alınamadığı için ev bütçesine de zarar vermektedir.

Bu olumsuzluklar neticesinde en iyi sonuç için geliştiren içeriden tavan yalıtımı sağlayan ürünler gerek ekonomik gerekse istekleri karşılar nitelikte olmaları nedeni ile oldukça büyük avantaj sağlamaktadır. Dairenin her odasında kullanılabildiği gibi banyo veya tuvaletlerde de kullanıma uygun olan ideal bir uygulama olmaktadır.

Banyolarda yapılması düşünülen içeriden tavan yalıtımı konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli husus, sağlam mukavemete ve yüksek aderansa sahip yapıştırıcıların kullanılmasıdır. Ayrıca mutfaklar için de aynı durum söz konusudur. Çünkü evin bu alanları terlemenin en çok olduğu alanlar olmaktadır.

Tavan kaplama malzemeleri çok çeşitli olup genelde 50x50 boyutlarında 8mm, 11mm veya 13mm olarak üretilmektedir. Günümüzde desenli kaplama, pres baskı kaplama, ekonomik kaplama ve enjeksiyon baskı tavan kaplama olmak üzere 4 farklı çeşidi bulunmaktadır. Ayrıca abatları, kalınlığı veya çeşidi ne olursa olsun tavan ısı yalıtımı konusunda aynı özelliklere sahip olmaktadır. Fakat enjeksiyon baskı kaplama malzeme özelliği açısından üç boyutlu bir görsele sahip olmaktadır.

Tavan Kaplama Uygulaması

Tavan kaplama uygulaması terazi ve gönye yardımı ile yapılmaktadır. Öncelikle kaplama yapılacak tavan yüzeyine, strafor tavan malzemesinin yapıştırılması için kullanılacak yapıştırma malzemesi uygulanmaktadır. Yapıştırıcının tüm tavana eşit miktarda dağılımı sağlanmaktadır.

Kaplama uygulamasında dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise gönyeleri kaçmayacak şekilde almak olmaktadır. Tavan kaplama malzemesi sahip olduğu yapı sayesinde oldukça hafif bir özelliğe sahip olup ağırlık yapmayan malzemelerdir.

Bu uygulamaya mutlaka en uygun ve en uzun bölgeler belirlenerek başlanmaktadır. Bu bağlamda direkt göze çarpan bölgelerin yani büyük bölgelerin tek parça halinde görünmesi sağlanmış olacaktır. Bu yerler yani göze ilk çarpan yerler belirlendikten sonra, tavanda uygulanmış olan yapıştırıcı üzerine tavan kaplama malzemesi yerleştirilmektedir.

Bir sonraki makalemiz olan İç Cephe Mantolama Ya Da Içeriden Mantolama Ile Isı Yalıtımı Sağlamak başlıklı konuda odalara içeriden mantolama yaparak ısı yalıtımı sağlamak, ısı yalıtımı hakkında bilgiler verilmektedir. Dilerseniz bu makalemizide inceleyebilirsiniz.

797 İnceleme 0 Yorum 4.5 - 1/5 Pdf Dökümanı

Bu Makale İle Alakalı Ürünler


Görüş ve Öneri Bildirin, Yorum Yapın
Fotoğraf
 
Gönderileriniz; editörler tarafından incelenip, onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.